2011 – La Reina High School

CHAMPIONSHIP ROUND

The winner of the Bookin-Post Division, La Reina High School
faced the winner of the Cosden Jackson Division, Wyoming Seminary College Preparatory

PLACEMENT ROUND

The runner-up of the Bookin Post-Division, CSTHEA
faced the runner-up of the Cosden-Jackson Division, American Heritage High School


TOP TRIAL TEAMS

1st Place – Team Gehrig, La Reina High School – CR (6-6-1, PD +16), 11
2nd Place – Team Lombardi, Wyoming Seminary College Prep – CR (6-6-1, PD -16), 10.5
3rd Place – Team Murphy, CSTHEA – PR (4-1), 9.5
4th Place – Team Giuliani, American Heritage High School – PR (1-4), 10
5th Place – Team Sandler, Creekview High School, 8.5 (CS= 28)
6th Place – Team Torre, Henry W. Grady, 8.5(CS=24.5)
7th Place – Team Oppenheimer, Glenwood Springs, 8
8th Place – Team Streisand, Central High School, 7
9th Place – Team Kubrick, West Linn High School, 6.5 (CS= 33.5)
10th Place – Team Cuomo, Bishop O’Dowd High School, 6.5 (CS= 31)

HONORABLE MENTION

11th Place – Team Capone, Sylvania Southview High School, 6 (CS=29.5)
12th Place – Team Ginsburg, Tottenville High School, 6 (CS=28.5)
13th Place – Team Stone, Parkview Arts/Science High School, 6 (CS=23.5)
14th Place – Team Carlin, Dalriada School, 6 (CS=18.5)
15th Place – Team Tyson, North Myrtle Beach High School, 6 (CS=17.5)

SPIRIT OF NEW YORK

Winner – Team DeNiro, Spain Park High School, 29 pts, Rank Order 5
Runner-up – Team David, Hanyoung Foreign Lanuage School, 29 pts, Rank Order 6

OUTSTANDING ATTORNEY HONOREES

29 π – Conner Johnson, Team Streisand, Central High School
27 Δ – Kennedy Hayes, Team Tyson, North Myrtle Beach High School
27 π – Leah Goldberg, Team Lombardi, Wyoming Seminary College Preparatory
27 π – Natalee Bachant, Team Flay, Clovis North High School
27 π – Erin Engelmann, Team Pacino, William Floyd High School
26 Δ – Alyssa Lundy, Team Tyson, North Myrtle Beach High School
26 π – Stephanie Fast, Team Murphy, CSTHEA
25 π – Vivian Hughbanks, Team Murphy, CSTHEA
25 π – Robert Pomeroy, Team Giuliani, American Heritage High School
25 π – Lauren Marshall, Team Gershwin, Elk Grove High School
25 π – Eileen Klomhaus, Team Oppenheimer, Glenwood Springs High School
25 π – Christy Gregg, Team Carlin, Dalriada School
25Δ – Jessica Bryantsev, Team Ginsburg, Tottenville High School
25Δ – Megan Walsh, Team Gaga, Kauai High School

OUTSTANDING WITNESS HONOREES

29π – Sydney Franklin, Team Sandler, Creekview High School
27Δ – Erin Ruggles, Team Streisand, Central High School
27π – Naomi Lee, Team Dalriada School
26Δ – Claira Broach, Team Flay, Clovis North High School
26 π – Oscar Pyda, Team Ginsburg, Tottenville High School
26 π – Claire McKenna, Team Oppenheimer, Glenwood Springs High School
26 π – Kate Tiffany, Team Goldberg, Xavier College Preparatory
24Δ – Mark Hockberg, Team Brooks, Newton South High School
24 π – Sharon Vidauri, Team Gershwin, Elk Grove High School
24 π – Naveena Luke, Team Capone, Sylvania Southview High School

Download the full tabulation summary here.

________________________________________
Empire Mock Trial thanks its Tabulation Directors, David Nelmark & Johnathan Woodward, for volunteering their entire weekend to run the tabulation room. We also thank Dr. Glen Halva-Neubauer for compiling the Spirit of New York results and CPAs Daniel Matarrese, Ravi Kanani and Frankford Johnson for tirelessly calculating every ballot throughout the weekend! We couldn’t have run the tournament without them.

November 16 - 20

Schedule

Find out what’s in store for this year’s Empire.

Rules

Click here for the 2017 Rules Booklet and Rules of Evidence.

Photos

Imagine what your Empire New York experience will be like or relive your favorite memory.

Archives

Review past results and participants.

Atlanta

The Southern Showdown September 21 - 25

San Francisco

The Battle by The Bay October 5 - 9

New York

The World Championship November 16 - 20

Dashboard

Access your
2017 Team Dashboard

Empire Mock TrialEducate. Connect. Empower.