2016 Empire New York

Carmel High School

8 Ballots, World Championship Round Winner (6 – 1)
PD for final round: +21, +19, +8, +5, +4, +3, -2


Empire New York Top 22 Teams

1. Carmel High School – 8 wins
2. Santa Susana High School – 7 wins, SOS 17
3. St. Charles North High School – 7 wins, SOS 16
4. Springwood High School – 7 wins, SOS 11
5. Atlanta International School – 6 wins, SOS 19
6. Henry W. Grady High School – 6 wins, SOS 18
7. Faith Lutheran High School – 6 wins, SOS 16
8. Sylvania Southview High School – 6 wins, SOS 12
9. Gaston Christian School – 5 wins, SOS 20
10. Wyoming Seminary Preparatory School – 5 wins, SOS 19, OSOS 67
11. Barker College – 5 wins, SOS 19, OSOS 62
12. Trumbull High School – 5 wins, SOS 18
13. Bremen High School – 5 wins, SOS 17, OSOS 72
14. Central High School – 5 wins, SOS 17, OSOS 64
15. Clovis North High School – 5 wins, SOS 16
16. Nova Classical Academy – 5 wins, SOS 15
17. Central Carolina Homeschoolers – 5 wins, SOS 14
18. Springfield High School – 4 wins, SOS 19, OSOS 64
19. Community High School – 4 wins, SOS 19, OSOS 62
20. University of Toronto Schools – 4 wins, SOS 18
21. Cape Elizabeth High School – 4 wins, SOS 17, OSOS 68
22. Bartlett High School – 4 wins, SOS 17, OSOS 66

The David Post Spirit of Empire Award Winner

East Islip High School – 29 Ranks


Outstanding Witnesses

Becca Goren (π/∆) – Carmel High School
Joseph Sheehan (π) – Springfield High School
Lark Yan (∆) – Sylvania Southview High School
Milan Sanghani (GW) (π) – Atlanta International School
Rebekah Pinedo (GW) (π) – Creekview High School
Samuel Mount (π) – Springwood High School
Blaine Brownwell (∆) – Nova Classical Academy
Sarah Haddon (∆) – Dalriada School
Aoife Kate Atkins (π) – Eureka Secondary School
Brecker Brees (π) – Faith Lutheran High School
Daniel Howard (π) – Cape Elizabeth High School
Darien Barrett (π) – CSTHEA
Sarina Wong (π) – University of Toronto Schools
Emily Larkin (π) – St. Joseph’s College
Yvette Lopez (∆) – Santa Susana High School

The Evan Carrington Memorial Outstanding Witness Award Winner

Becca Goren – Carmel High School


Outstanding Attorneys

David Bainbridge (π) – Central Carolina Homeschoolers
Zachary Smith (π) – Faith Lutheran High School
Aishwarya Jois (∆) – Bartlett High School
Edouard Goguillon (π) – Atlanta International School
Emily Laurore (π) – Wyoming Seminary Preparatory School
Nina Stern (∆) – Henry W. Grady High School
Patrik Bauer (∆) – John Adams High School
Skylar Kool (∆) – West Linn High School
Alyssa Neuhoff (π) – CSTHEA
Paige Allen (∆) – Wyoming Seminary Preparatory School
Brook Whitley (∆) – Bremen High School
Chandler Hageman (∆) – Glenwood Springs High School
Eva Rhule (∆) – Central High School
Mindy Morgan (π) – Carmel High School
Anna Gumberg (π) – Carmel High School


You can view the complete results below: 

Empire NY 2016 – Final Standings

Empire NY 2016 – Individual Awards

Empire NY 2016 – Cosden Division Tabulation

Empire NY 2016 – LaFata-Tilis Division Tabulation

November 16 - 20

Schedule

Find out what’s in store for this year’s Empire.

Rules

Click here for the 2017 Rules Booklet and Rules of Evidence.

Photos

Imagine what your Empire New York experience will be like or relive your favorite memory.

Archives

Review past results and participants.

Atlanta

The Southern Showdown September 21 - 25

San Francisco

The Battle by The Bay October 5 - 9

New York

The World Championship November 16 - 20

Dashboard

Access your
2017 Team Dashboard

Empire Mock TrialEducate. Connect. Empower.